Kiesel doradza

Jaka koparka gąsienicowa do kopalni?

Najważniejsze aspekty okiem Kiesel Poland

Wybór odpowiedniej koparki do pracy w kopalni jest kluczowy dla efektywności i bezpieczeństwa operacji wydobywczych. Koparki górnicze muszą sprostać specyficznym wymaganiom, które zależą od rodzaju kopalni, rodzaju surowca oraz warunków geologicznych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynniki, które naszym zdaniem należy wziąć pod uwagę przy wyborze koparki do pracy w kopalni.

Najważniejsze parametry w górnictwie

Pojemność łyżki: Jednym z najważniejszych parametrów koparki jest pojemność łyżki. W kopalniach, gdzie występują duże ilości materiału, zaleca się wybór koparki z dużą łyżką, aby zminimalizować liczbę cykli załadunku i rozładunku.

Rodzaj łyżki: Wybór łyżki zależy od rodzaju materiału, który będzie wydobywany. Łyżki standardowe są odpowiednie do ogólnych prac wydobywczych, podczas gdy łyżki specjalistyczne, takie jak łyżki skalne, są zaprojektowane do pracy w trudniejszych warunkach i z bardziej ścieralnymi materiałami. Odpowiedni dobór łyżki zmniejsza jej zużycie i poprawia skuteczność wydobycia. W Kiesel współpracujemy z wieloma dostawcami osprzętów, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić wysokiej jakości łyżki dedykowane do danego rodzaju prac.

Moc silnika: Silnik koparki musi być wystarczająco mocny, aby sprostać wymaganiom pracy w ciężkich warunkach. Moc silnika wpływa na wydajność koparki oraz jej zdolność do pracy w trudnym terenie. Decyzja musi więc być uwarunkowana specyfiką prac i rodzajem terenu.

Zasięg ramienia: Zasięg ramienia koparki jest istotny przy pracy w głębokich wykopach i szerokich wyrobiskach. Dłuższe ramiona umożliwiają sięganie do trudno dostępnych miejsc, co zwiększa efektywność pracy.

Masa operacyjna: Ciężar koparki wpływa na jej stabilność i zdolność do pracy w trudnych warunkach. Koparki o większej masie operacyjnej są bardziej stabilne, co jest kluczowe w górnictwie, gdzie często pracuje się na nierównym terenie. Warto również wziąć pod uwagę poziom wody i częstotliwość opadów. Hitachi posiada szeroką gamę koparek gąsienicowych o różnych masach operacyjnych. Najpopularniejsze można obejrzeć na naszych placach pokazowych w różnych częściach kraju.

Systemy sterowania i automatyzacji: Nowoczesne koparki są wyposażone w zaawansowane systemy sterowania, które poprawiają precyzję i efektywność pracy. Automatyzacja, takie jak systemy GPS i telemetrii, może znacznie zwiększyć produktywność i bezpieczeństwo operacji. Systemy te pomagają również odpowiednio szybko wykryć usterki przesyłając w czasie rzeczywistym odczyty sensorów czy kody błędów. W koparkach Hitachi te rozwiązania dostępne są już od kilku lat i są ciągle udoskonalane. Nasi klienci z branży wydobywczej zaoszczędzili dużo czasu i pieniędzy dzięki natychmiastowym powiadomieniom o zbyt wysokich odczytach z czujników, czy zanotowanych przez komputer pokładowy błędach.

Bezpieczeństwo pracy w kopalniach

Przy wyborze koparki do pracy w kopalni nie można pominąć kwestii bezpieczeństwa i dostosowania sprzętu do specyficznych warunków pracy. Koparki muszą być wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak kabiny operatora chroniące przed upadkiem skał, systemy przeciwpożarowe oraz odpowiednie oświetlenie do pracy w warunkach ograniczonej widoczności. W Kiesel w raz z klientem analizujemy środowisko pracy maszyny i operatora – dobieramy odpowiednie zabezpieczenia tak, aby spełnić nie tylko spełnić normy BHP, ale zagwarantować jak największe bezpieczeństwo pracy.

Redukcja czasu przestojów maszyny

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na dostępność serwisu i części zamiennych oraz wsparcie techniczne. Koparki pracujące w kopalniach podlegają intensywnemu użytkowaniu, co oznacza, że regularna konserwacja i szybka naprawa ewentualnych usterek są kluczowe dla utrzymania ciągłości operacji wydobywczych. W przypadku maszyn Hitachi dysponujemy flotą samochodów serwisowych i mechaników polowych rozlokowanych po całej Polsce. Dzięki współpracy między oddziałami Kiesel w całej Europie, łańcuch dostaw części zamiennych działa bardzo sprawnie.

Te czynniki, zgodnie z naszym doświadczeniem, są najbardziej kluczowe w doborze koparki gąsienicowej do kopalni. W podjęciu decyzji chętnie pomogą nasi handlowcy – prace wydobywcze, to nie jest obcy temat w Kiesel. Dostarczane przez nas koparki gąsienicowe Hitachi świetnie sprawdzają się w tej roli.

Zachęcamy do kontaktu!